پنجشنبه , 9 بهمن 1399

کارشناسی رنگ خودرو – تشخیص رنگ

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

شعبه تهران

آدرس : تهران– خیابان انقلاب - بعد از پل چوبی به سمت میدان امام حسین نرسیده به خیابان گرگان پلاک ۱۸۸

تلفن تماس : 77645397021

تلفن همراه : 09151594132

شعبه مشهد

آدرس : مشهد – حد فاصل چهار راه دانشجو و میدان دانش قبل از معلم 53

تلفن تماس : 38336718051

تلفن همراه : 09155040968

کارشناسی رنگ مهندس باغشنی را در اینستاگرام  نیز دنبال نمایید.

هدف از کارشناسی رنگ خودرو بازدید قطعات تعویضی و قطعات رنگ شده ، بازدید شاسی ها ، بازدید اتاق و برش های اتاق و نیم اتاق خودرومی باشد. در کارشناسی رنگ خودرو علاوه بر بررسی تشخیص رنگ شدگی قطعات، بازدید فنی، بازدید اصالت خودرو و بازدید شاسی ها و چپی بودن یا نبودن خودرو نیز بررسی میشود . نکته مهم این هست که بدانیم هر قطعه ای که رنگ می شود نظیر کاپوت جلو و یا عقب و سقف و درب ها یا گلگیرها در تعیین قیمت خودرو ارتباط کاملا مستقیمی دارند و علاوه برآن در وضعیت خودرو نیز ارتباط مستقیم دارد.

زمان تعویض تسمه تایم ( کارشناسی رنگ خودرو )

زمان تعویض تسمه تایم ( کارشناسی رنگ خودرو )

زمان تعویض تسمه تایم ( کارشناسی رنگ خودرو )

به گزارش بخش کارشناسی رنگ خودرو سایت کاراپ، طول عمر خودرو و هزینه های مرتبط به آن رابطه ی مستقیمی با نحوه ی نگهداری و اهمیت لزوم توجه به سرویس های دوره ای میباشد. به همین دلیل در این مطلب به بررسی یکی از قطعات مهم خودرو ؛ تسمه تایم و زمان تعویض آن می پردازیم.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم همان تسمه پلاستیکی و به صورت دندانه ای است که در داخل موتور قرار دارد و میل لنگ را به میل سوپاپ متصل کرده و وظیفه ی هماهنگ کردن حرکت میل لنگ و میل سوپاپ را دارد، به همین دلیل جایگیری درست تسمه تایم از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جا به جا شود زمان باز بودن سوپاپ ها به هم ریخته و موتور دچار اختلال می شود.

همچنین میزان سفتی تسمه تایم یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. سفت کردن بیش از اندازه تسمه تایم باعث ایجاده صدای زوزه در موتور و کاهش راندمان آن میشود.

زمان تعویض تسمه تایم

به گفته ی کارشناسان آن قدر که تعویض به موقع تسمه تایم اهمیت دارد شاید تعویض هیچ قطعه ی دیگر یا لوازم مصرفی خودرو اهمیت نداشته باشد.

به طور کلی زمان پیشنهاد شده برای تعویض تسمه تایم توسط شرکت های خودروسازی بین 60 تا 120 هزار کیلومتر ( حداکثر 6 سال پس از زمان تولید خودرو ) میباشد اما برخی زودتر از موعد مقرر نیاز به تعویض پیدا می کنند.

عواملی که باعث استهلاک بیشتر و در نتیجه لزوم تعویض تسمه تایم در زمان کمتری میشود مانند : شتاب گیری های ناگهانی ، رانندگی در دورهای بالا ( بالای 4000 هزار دور در دقیقه ) ، حرکت با سرعت زیاد در دست اندازها ، استفاده از دنده معکوس برای کاهش شتاب و سرعت ، رانندگی با دنده نامناسب ( عدم هماهنگی سرعت و قدرت دنده ) ، شل بودن تسمه ، تسمه ی غیر استاندارد، چرب شدن تسمه به دلیل روغن ریزی و .... تسمه تایم پاره شده

عواقب تاخیر در تعویض تسمه تایم

تسمه تایم جزو قطعاتی از خودرو به شمار می آید که باید در زمان معین تعویض شود در غیر این صورت خوردو محتمال هزینه های زیادی خواهد شد. اگر تسمه تایم به مرحله ای از فرسودگی برسد که دچار پارگی شود در بهترین حالت سبب خاموش شدن خودرو میشود که در این شرایط باید خودرو را با جرثقیل به مکانیکی برد اما در برخی از خودرو ها پارگی تسمه تایم سبب کج شدن سوپاپ ها و شکستگی پیستون نیز می شود.

علائم و نشانه های زمان تعویض تسمه تایم

  • اگر هنگام رانندگی و در دور موتور 2 الی 4 هزار متوجه شدید موتورتان تنظیم نیست و درست کار نمی کند تسمه تایم را چک کنید. اگر شل شده باشد باعث لغزش می شود و هنگام شتاب گرفتن دور موتور بالاتر می رود که می توانند نشانه هایی از بین رفتن دندانه های تسمه تایم نیز باشد. همانطور که ذکر شد تقریبا هر 60 هزار کیلومتر  نیاز به بازدید و تعویض تسمه تایم میباشد چرا که در مدت زمان استفاده دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها و اختلال در عملکرد تسمه تایم می شود.
  • اگر خودرو شما درست استارت نمیخورد ممکن است یکی از دلایل آن تسمه تایم باشد.
  • اگر اگزوز خودرو شما نیز دود بیشتری نسبت به همیشه تولید می کند میتواند مربوط به تسمه تایم نیز باشد.

در صورت بروز موارد ذکر شده حتما تسمه تایم را بازدید و در صورت نیاز تعویض کنید.

عمر مفید تسمه تایم در برخی از خودروهای رایج به شرح ذیل میباشد.

برای مثال تسمه تایم پراید هر 80 هزار کیلومتر و خودروهایی مانند پژو 206 تیپ 5 ، پژو 405 و رانا هر 60 هزار کیلومتر نیاز به بازدید و تعویض تسمه تایم دارند. خودرویی مانند تندر 90 هر 45 هزار کیلومتر ، پژو 206 تیپ 2 هر 70 هزار کیلومتر و ریو و زانتیا هر 65 هزار کیلومتر نیاز به بازدید و تعویض تسمه تایم خواهند داشت.

نکته : اگر قصد خرید خودروی کارکرده دارید و از زمان تعویض تسمه تایم آن اگاهی ندارید حتما با مراجعه به مکانیک از وضعیت آن با خبر شوید و هرگز با تسمه تایم کهنه رانندگی نکنید چرا که ریسک پاره شدن و خسارت های زیادی در پی خواهد داشت. بازدید و تعویض به موقع تسمه تایم یکی از مهمترین موارد در سرویس خودرو میباشد.  

امتیاز دهی
2/9
رتبه بندی این مطلب:
2/9
اشتراک
Print
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مخفی کردن نمایش نظر ها (0)

شما در پاسخ به

نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از بررسی مدیریت نمایش داده خواهد شد. باتشکر

لطفا یک نظری بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنیدلطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
ارسال دیدگاه

انتخابگر پوسته

دی ان ان